Léky na hubnutí mohou bez porady s lékařem uškodit

10. 4. 2013
S hubnutím opatrně! Na toto téma pro tyden.cz hovoří mimo jiné nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek.
 Léky na hubnutí mohou bez porady s lékařem uškodit

Devět z deseti Češek a Čechů, kteří kvůli nadbytečným kilům vyhledají lékaře, zkoušelo už dietu, hladovku a různé preparáty na hubnutí. Kupují je v lékárnách, drogeriích a na internetu. Zdravotně si však mohou bez porady s lékařem ublížit, varují oslovení odborníci, kteří se shodují v tom, že pod dohledem lékaře mohou lidé užívat lék v ČR schválený, musejí ale také změnit životní styl a přidat pohyb.

Od roku 1970 do loňska bylo podle lékového ústavu dodáno do českých lékáren 9,6 milionu balení léků na hubnutí, celkem 430 milionů denních dávek. Podle odborníků jich nakoupili lidé několikanásobně víc mimo lékárny.

"Devadesát procent lidí, kteří přijdou kvůli zhubnutí, zkoušelo už diety nebo různé preparáty. Reklama na ně je postavena na tom, že se nemusejí potit a měnit stravovací návyky, že stačí, když si vezmou preparát a zhubnou. Kdyby to tak bylo, jsou už všichni štíhlí," řekl člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek. Zdůraznil, že neexistuje nic, co by člověk užil, pak jedl, co hrdlo ráčí, a zhubnul.

"Léky na hubnutí patří s přípravky na potenci a nárůst svalové hmoty mezi léčiva, která jsou na internetu nejčastěji nabízena nelegálními prodejci, a velmi často jde o léky padělané," řekla ČTK Lucie Šustková z lékového ústavu. Během čtyř desítek let bylo v legálním prodeji 20 variant 14 přípravků, nyní je to deset variant pěti přípravků.

Internista Martin Matoulek k široké nabídce přípravků uvedl, že u doplňků stravy nejsou důkazy o jejich působnosti, u léků ano, ale když si je někdo koupí na internetu, neví, co dostane.

Nebezpečné prášky
Také lékový ústav varuje před koupí léku jinde než v internetových lékárnách, kterým dal povolení. Buď v nich není účinná látka, nebo v jiném množství. Nebezpečné jsou i tím, že se vyrábějí v nevyhovujících podmínkách a bývají v nich toxická barviva, ředidla či těžké kovy.

"Jen v roce 2012 bylo zachyceno 13 padělaných či nelegálních přípravků na hubnutí, což mohlo znamenat stovky až tisíce balení, která se zřejmě objevila v nelegálním internetovém prodeji," upozornila Šustková. "U přípravků z internetu hrozí, že jde o látku u nás nevyzkoušenou, může mít nepříjemné vedlejší účinky," varoval Suchánek. Před použitím přípravku by člověk měl probrat svůj zdravotní stav s lékařem. Může se obrátit na vysokoškolsky vzdělaného výživového odborníka, který mu s výběrem léčby také poradí.

V nelegálních a padělaných lécích na podporu hubnutí jsou sibutramin a fentermin, potlačují chuť k jídlu. U sibutraminu hrozí bušení srdce, zvýšení tlaku, závratě, bolest hlavy, průjem, krvácení do zažívacího traktu, epileptický záchvat, zadržování moči a poruchy pohlavních funkcí. Fentermin může vyvolat psychózu, depresi, závratě, zrychlení činnosti srdce či zvýšení tlaku.

Předepisované léky, které pomáhají při hubnutí, zdravotní pojišťovny nehradí, potvrdil Matoulek. Radí lidem především upravit stravu, přidat pohyb a případně podpořit hubnutí lékem. Zpochybňuje hubnoucí krémy, zdravotní přínos nemá podle něj ani liposukce, zbaví jen podkožního tuku, zatímco nitrobřišní tuk, který zvyšuje riziko řady nemocí, zůstává.

Originál článku naleznete zde: http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/zdravi/leky-na-hubnuti-mohou-bez-porady-s-lekarem-uskodit_266690.html

 

Zpět na přehled

Kontaktujte nás

Přijďte na první konzultaci

 

Objednávka termínu


Nejste stále rozhodnutí?

Prohlédněte si reference

Přesvědčte se, že naše metody skutečně fungují

Přečtěte si reference přímo od klientů FitBee, kteří spolu s námi dosáhli cílů, které si předsevzali.

Naše reference

Seznamte se s naším týmem

Sehraný tým nutričních terapeutů a specialistů FitBee

 
Nahoru